Gözde sinek uçuşması

Uçuşan cisimler, bu durum oldukça sık karşımıza karşımıza çıkabilmekle birlikte, bazı çok ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir. Özellikle miyop gözlerde ve yaşlanan gözlerde bu uçuşan gölgeler , cisimler gözün önünde gözle birlikte hareket eden görüntüler ortaya çıkarır. Ancak nadiren de olsa retina dekolmanı ismi verilen bir rahatsızlığında ön bulguları olabilir. Uçuşan cisimlerle birlikte gözde ışık çakmaları veya görüntüde bir değişiklik hissederse hastalarımızın hemen bir uzman göz doktoruna başvurmaları gerekmektedir.

Bundan başka göz içinde oluşabilecek türlü kanamalarda gözün önünde gölgelenmeler ve uçuşmalar oluşturabilir. Göz içinde kanama oluşturan en sık sebeplerde şeker hastalığı yada göz damarlarındaki tıkanmalardır.. 3. sebep ise retina tabakası denilen sinir tabakasında ortaya çıkan yırtılmalardır. Bu hastalıklarda da gene hastalarımızda gözde uçuşmalar oluşabilir.

Üveit adını verdiğimiz göz içi iltihaplanmalarda da gene göz önünde uçuşan cisimler görülebilmektedir. Tüm bu hastalıklarda yapılması gereken en az 1 kere uzman göz hastalıkları uzmanı veya uzman göz doktoru detaylı bir şekilde muayene edilmelidir. Ve bu muayenede retina ve göz dibinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu amaçla göz damlaları damlatılır göz bebeği iyice genişletilerek gözün içinde eşlik eden bir rahatsızlık olup olmadığı değerlendirilir. Eğer varsa acil bir durum oluşturabilir. Hemen tedavisi yönüne gidilmek durumundadır.

Ancak ucuşan cisimler pek çok normal gözde de olabilmekle birlikte bazı ciddi hastalıkların göstergeside olabilmektedir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız var ise hemen bir göz hastalıkları uzman doktordan randevu almanızı tavsiye ederiz.

Gözde sinek uçuşması belirtisi bazı önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunların başında retinada yırtık gelir. Bu videoda gözde sinek uçuşması hakkında bilgiler izleyeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*